Edirne’de Yılların Çilingirinin Hikayesi

Edirne’de yıllardan beri çilingirlik hizmeti vermekteyiz. Tam 30 sene olmuş dile kolay. Genç yaşlarımızından beri kapı işine gidiyorum. Ne zorluklar çektim bir bilseniz. O zamanlar araba yok, motor yok, ayakların var yayan gitçen. Edirne’nin bir ucundan taa bir ucuna çilingir hizmeti vermeye gitmen gerek. Araba yok, motor yok. Otobüs kullanıyoruz. Düşünün.

Güç bela bir bisiklet aldım. İşlere onunla gitmeye başladım. Bisikletle işe gidiyorum. Bisikletin arkasına bir sepet, sepetin içine de anahtar çantalarını koyuyorum. İyi güzel düz yolda bisiklette pedalı çevirdin mi gidiyor. Ya bayır yukarı? Abowww! Çantalar ağır, bisikleti yukarı taşı, kendi ağırlığın müşteriye pestilimiz çıkmış bir vaziyette gidiyoruz. Üç beş lira para alıp geri gidiyoruz.

Köyde yaşayan bir akrabam pata patla kaza geçirmiş. Motor pert, kızan pert. Bende gittim dedim, “Gadam versene motoru tamir ettirem, kapı işlerine onunla gideyim, senin ayacıkların düzelene kadar.” Neyse zar zor aldım motoru. Bir kamyona otostop çektim motoru kasaya attık. Tuttuk Edirne’nin yolunu.

Motoru sanayide Hüseyin Aga’ya verdik. O zamanlar sanayide sıra var. Tabi ben aldım anahtar takımlarını kendim yamaya başladım. Malzemelerini sipariş ettim falan. Geldiler parçaları taktım, motor tar tar tar yapmara başladı off dedim işte buuu. Başladık kapı işlerine patapatla gidip gelmeye.

Bende ehliyet mehliyet hiçbir şey yok. Gene araba traktör ehliyeti varda motor ne arasın köydesin zaten. Herkesin ne ehliyeti var ne plaka ne bişi. Bi süre sonra polisleri görmeye başladım. Bir kaç arkadaşa ceza yazınca gittim aldım ehliyeti.

Ha bir de ehliyeti aldığım hafta lotodan 5 sayı tutturdum. Bizim tevekellerin çoğu parayı karıya kumara harcar. Ben gittim böyle şıkır şıkır motor aldım, benzinli. Aheey o zaman kimsede yok. Aldım motoru bir hava bir hava yapıyorum. O zamanın en iyilerinde. Honda xl 185 s.

Bir korna öttürüyorum bütün Edirne bakıyor. Danani dadani danani diye ciyak ciyak ötüyor. Sorsan kralız ama cebimzde beş kuruş para yok. Sonra çalıştık buralara geldik.

Edirne’de Anahtarcı dedin mi tanırlar

Kaç yaşında geldim aaheeey aç kendini. Yıllardan beri çilingirlik hizmeti, anahtar kopyalması derken elimizde çıbanlar mı çıkmadı? ayaklarımıza kara sular mı inmedi? Çilingir işide zor haa. Öyle kolay göründüğüne bakmayın. Gecenin bir saatinde aganın biri arıyor. Hiç tanımıyorsun ki, kimdir nedir? Necidir? Nereden gelip, nereye gidiir? “Gel” diyor, gidiyorsun. “Aç kapıyı” diyor, açıyorsun. “Gir içeri” dese napçan? Kapıyı açmaya çalışırken arkadan kolonyalı mendille bi bayıltsalar kimseini ruhu duymaz. Ne böbrek kalır ne ciğer iliğine kadar sömürürler valla.

Böyle komik komik anlattığıma bakmayın. Benim başıma neler geldi neler? Çilingirlik himzeti vermeye geldim kardeşim ben bu ne laubalilik? Açmayın dedeler